english
Znajdź nas na facebook
O nas

Hydroterapia dla psów - bieżnia wodna

Ćwiczenia na bieżni wodnej poprawiają siłę, wytrzymałość mięśni, układ sercowo-oddechowy, zakres ruchów, zwinność oraz dobre samopoczucie zwierzaka. Wszystko to w czasie, gdy minimalizuje się ból.

bieżnia wodna Bieżnia wodna została wynaleziona w 1970 roku z przeznaczeniem do rehabilitacji koni wyścigowych, już w latach osiemdziesiątych zaczęła być dostępna dla ludzi. W 1998 roku amerykanie wprowadzili do świata rehabilitacji hydro-bieżnię dla psów, zapewniając w ten sposób nową metodę fizjoterapii dla zwierząt towarzyszących.

Terapia z wykorzystaniem bieżni wodnej jest formą rehabilitacji i treningu wydolnościowego u czworonożnych pacjentów. Obecnie bieżnia wodna jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń do rehabilitacji zwierząt, który ma wiele zastosowań. Hydroterapia zapobiega urazom, zmniejsza ból, wzmacnia mięśnie, przywraca lub poprawia ruchomość stawów

Kiedy zwierzęta korzystają z bieżni wodnej pracują w jednym czasie nad kilkoma aspektami sprawnego poruszania się. Sposób chodzenia w wodzie jest często zbyt „przesadzony” (wyżej podnoszone są kończyny, ruch jest bardziej obszerny), tak więc zaangażowane w pracę są nowe grupy mięśniowe, zwierzę uczy się utrzymywać równowagę w ruchu. Ćwiczenia na bieżni wodnej poprawiają siłę, wytrzymałość mięśni, zakres ruchów, zapewniają zwinność oraz dobre samopoczucie.

Wskazania do stosowania bieżni wodnej:

  • reedukacja chodu po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych,
  • zwiększenie zakresu ruchów stawów,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów, kończyn i kręgosłupa,
  • zaniki mięśniowe,
  • zespół ogona końskiego,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • niedowłady i porażenia,
  • dolegliwości wieku starczego,
  • skuteczna i szybka forma walki z nadwagą,
  • trening, poprawa wydolności i wzmocnienie mięśni u psów użytkowych i sportowych.


Bieżnie wodne odgrywają ważną rolę w rehabilitacji psów, ponieważ są one doskonałym narzędziem do ćwiczeń terapeutycznych. Zapewniają bezpieczne i kontrolowane środowisko dla analizy chodu. Bieżnia wodna zapewnia kontrolę nad szybkością, czasem trwania oraz intensywnością ćwiczeń. Wpływa na rozwój masy mięśniowej, stopień rozciągnięcia mięśni, stymulację nerwowo-mięśniową, a także poprawia wydolność organizmu.

Rehabilitacja przedstawia również szeroki wachlarz możliwości treningu kondycyjnego dla psów sportowych i lubiących prowadzić aktywny tryb życia. Treningi na bieżni wodnej w okresie zimowym pomagają zachować psy w dobrej formie przez cały rok i przygotować je wydolnościowo i kondycyjnie do sezonu sportowego. Dzięki większej wytrzymałości, zwinności i lepszej kondycji są w stanie uniknąć wielu urazów.

Do góry