Rehabilitacja – fizjoterapia zwierząt – psów i kotów w Animal Center

Urazy ortopedyczne czy poważne zabiegi operacyjne u zwierząt wiążą się z długim i często bolesnym procesem leczenia. Przywracanie sprawności jest jednym z jego elementów, szczególnie ważnym w przypadku pupili, dla których ruch jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W celu skrócenia okresu zdrowienia oraz ograniczenia związanych z nim dolegliwości wykorzystuje się możliwości zoofizjoterapii.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
biuro@animal-center.pl

Czym jest rehabilitacja zwierząt?

Rehabilitacja zwierząt (zoofizjoterapia) jest jedną z dziedzin weterynarii. Obejmuje szereg zabiegów mających na celu przywracanie sprawności układu ruchu i poprawę komfortu pacjenta. Zależnie od wykorzystywanych środków i technik w rehabilitacji zwierząt wyróżnia się fizykoterapię, masaże oraz kinezyterapię. Pierwsza jest metodą instrumentalną, podczas której terapeuta wykorzystuje czynniki takie jak ultradźwięki, laser, światło, prąd elektryczny, pole elektromagnetyczne i magnetyczne, temperatura czy fala uderzeniowa. Natomiast podstawę kinezyterapii stanowi rehabilitacja za pomocą ruchu. Obejmuje ona zarówno ćwiczenia bierne, jak i fizyczną aktywność pacjenta.

Rehabilitacja zwierząt nie tylko w leczeniu

Wieloletnie doświadczenie w pracy z czworonożnymi pacjentami pozwoliło nam stworzyć program wykorzystywania zabiegów fizjoterapeutycznych oraz z zakresu kinezyterapii nie tylko w leczeniu pooperacyjnym i pourazowym. Niektóre z form rehabilitacji sprawdzają się też podczas pracy nad kondycją zwierząt startujących w zawodach sportowych – zarówno jako przygotowanie do nich, jak i w celu odzyskiwania sprawności po zakończeniu aktywności.

Właściciele psów o wyjątkowej ruchliwości mogą również skorzystać z oferty w celu zapewnienia pupilowi intensywnej porcji ruchu. Czworonożnych pacjentów zapraszamy między innymi na bieżnię wodną. Fizjoterapia czy kinezyterapia są też pomocne w profilaktyce, zwłaszcza w przypadku psów i kotów u schyłku życia. Odpowiednio dobrane zabiegi poprawiają funkcjonowanie aparatu ruchu, niwelują dolegliwości bólowe oraz stymulują rozwój mięśni. Dzięki masażom poprawia się krążenie krwi i niweluje się nadmierne napięcie mięśniowe, korzystnie wpływając na komfort zwierzęcia.

Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych dla psa i kota

W Animal Center przygotowaliśmy szeroką ofertę zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych dla zwierząt:

Bieżnia wodna dla psów - hydroterapia – ruch w wodzie jest formą treningu wydolnościowego i rehabilitacji. Zapobiega urazom, ogranicza dolegliwości bólowe, wzmacnia mięśnie i poprawia ruchliwość stawów.

Magnetoterapia – stosowana po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych, sprzyja regeneracji tkanek kostnej, mięśniowej i nerwowej. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwobrzękowo.

Laseroterapia – wiązka lasera HILT IV generacji sprzyja leczeniu ran pooperacyjnych oraz dolegliwości bólowych, neuralgii i ubytków tkankowych. Dysponujemy aparatem nisko- i wysokoenergetycznym.

Elektroakupresura – stanowi lepszą alternatywę dla tradycyjnej akupunktury w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, porażeń i niedowładów oraz w podnoszeniu odporności.

Elektroterapia – ukierunkowane impulsy elektryczne pomagają w schorzeniach takich jak zanik lub porażenie mięśni, ostre i przewlekłe bóle czy przykurcze mięśniowe.

Masaż – dzięki różnym technikom ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Dostarczając przyjemnych wrażeń, niweluje też skutki stresu u psa lub kota.

Sonoterapia – wykorzystuje zdrowotne oddziaływanie fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości w przywracaniu sprawności po zabiegach, gojeniu ran, redukcji bólu i stanów zapalnych.

Fala uderzeniowa – działanie fali akustycznej o wysokiej amplitudzie przynosi szybkie efekty terapeutyczne. Ma działanie stymulujące, regeneracyjne, antyseptyczne i przeciwbólowe.

Kinesiotaping – nowoczesna metoda polega na naklejaniu na skórę zwierzęcia kolorowych taśm. Zależnie od technik aplikacji redukują one ból i stany zapalne, poprawiają krążenie, likwidują zastoje itp.

Akupunktura – to terapia, która polega na wprowadzeniu cienkich igieł w określone punkty na ciele psa w celu stymulacji i regulacji przepływu energii Qi (chi). Metoda ta opiera się na teorii chińskiej medycyny, zgodnie z którą nieprawidłowe przepływy energii w ciele prowadzą do chorób i zaburzeń.


Program wykorzystania zabiegów, obejmujący rodzaj terapii, czas jej trwania oraz intensywność ćwiczeń, jest opracowywany przez lekarza prowadzącego indywidualnie dla każdego pacjenta. Pozwala to na osiągnięcie najlepszych wyników i maksymalne skrócenie czasu powrotu do zdrowia oraz pełnej sprawności czworonoga.


Rehabilitacja dyskopatii u psa

Chorobą związaną z układem szkieletowym u psa jest dyskopatia. Może wystąpić u psów w różnym wieku, natomiast otyłość i zbyt mało ruchu przyczyniają się do jej powstawania. Na czym polega rehabilitacja dyskopatii u psa? Czym cechuje się to schorzenie?
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Rehabilitacja dyskopatii u psa

Rehabilitacja psich seniorów

Podręcznikowo typowy wiek od którego psy zalicza się do grupy zwierząt w podeszłym wieku zależy od ich wielkości i wynosi ok.12 lat dla psów o masie do 10 kg, ok. 10 lat dla psów do 25 kg, odpowiednio ok. 9 lat do 40 kg i powyżej 40 kg ok. 7 lat. Ale niezależnie od tego, jeżeli twój pies przekroczył już wiek 8 lat i zauważasz u niego kłopoty z wstawaniem, sztywność chodu, zaniki mięśniowe, apatię, zmniejszoną aktywność, zmniejszony apetyt, kulawiznę, kłopoty z utrzymaniem postawy podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, albo z wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu to pora aby zastanowić się jak możesz mu pomóc.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Rehabilitacja psich seniorów

Zwichnięta łapa u kota – co robić?

Z pewnością znasz to powiedzenie "spadać jak kot na cztery łapy". Wbrew pozorom nawet te niezwykle zwinne zwierzęta doznają różnych urazów. Wystarczy upadek z niewielkiej odległości, np. z szafki lub okna, aby pupil zaczął kuleć i wyraźnie oszczędzać łapę. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania jest zwichnięcie kończyny. Dowiedz się, jak należy postępować w takiej sytuacji.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Zwichnięta łapa u kota – co robić?

Zerwanie więzadła – jak wygląda leczenie i rehabilitacja?

Rolą więzadła krzyżowego jest stabilizacja stawu kolanowego oraz zapobieganie przemieszczania się kości piszczelowej do przodu i rotacji wewnętrznej stawu. Więzadło napina się, kiedy pies przesuwa masę ciała z tylnych kończyn na przednie. Jednak wystarczy jego niewielki uraz lub pęknięcie, aby doszło do częściowego lub całkowitego uszkodzenia, w wyniku którego pies zacznie kuleć. Dowiedz się więcej!
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Zerwanie więzadła – jak wygląda leczenie i rehabilitacja?

Leczenie dyskopatii u psa

Dyskopatia u psa jest chorobą kręgosłupa, która daje szereg neurologicznych objawów. Wynika ona z wypadnięcia, degeneracji lub przesunięcia tarczek międzykręgowych w kręgosłupie, co prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy i dolegliwości bólowych.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Leczenie dyskopatii u psa

Spondyloza u psa – objawy, leczenie

Spondyloza to często występujący problem neurologiczny związany z kręgosłupem. To przewlekła choroba, która może doprowadzić do trudności w poruszaniu się, a nawet paraliżu. Im wcześniej zostanie rozpoznana, tym łatwiej można podjąć działania dążące do minimalizacji objawów i podniesienia komfortu czworonoga. Dowiedz się, jak objawia się spondyloza u psa i jak się ją leczy.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Spondyloza u psa – objawy, leczenie

Dlaczego pies kuleje? Jak reagować?

Kiedy pies nagle zaczyna unikać obciążania jednej łapy i wydaje się, że normalne chodzenie sprawia mu ból, pierwszym skojarzeniem jest uraz kończyny. Kulenie nie zawsze musi jednak oznaczać zwichnięcie, złamanie czy zerwanie więzadła. Powody takiej sytuacji mogą być zarówno błahe, jak i bardzo poważne. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego pies kuleje i jak odpowiednio reagować w takiej sytuacji.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Dlaczego pies kuleje? Jak reagować?

Jak uniknąć urazów potreningowych u psa?

Psy sportowe są narażone na rozmaite kontuzje – szczególnie, jeśli trening nie jest odpowiednio prowadzony. Przeciążenia, zapalenia, naciągnięcia, przykurcze, zerwania mięśni lub ścięgien, zwichnięcia, a nawet złamania nie są wcale rzadkimi następstwami psiego treningu. Istnieją jednak sposoby na znaczne zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia. Dowiedz się, jakie działania pomogą uniknąć powstawania urazów potreningowych u psa!
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Jak uniknąć urazów potreningowych u psa?


Animal Center

ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
Stokłosy - Ursynów

Wyznacz trasę dojazdu do weterynarza w Google Mapy

Godziny otwarcia:

pon. - pią. 09:00 - 22:00
sobota 10:00 - 18:00
niedziela 10:00 - 14:00

Rok założenia przychodni: 2011

Kontakt:

Rezerwacja wizyt - TUTAJ

biuro@animal-center.pl

tel: 22 414 18 12